Blog

Koltuk Yıkama Niçin Gereklidir?

Posted by:

Ev ve iş yerlerinde kullanılan koltuklar birçok etken sonucu kirlenmekte ve hijyenik olmayan bir hale gelmektedir. Sıvı dökülmesi, katı yiyecek parçacıklarının koltukların üzerine dökülmesi, sigara içilen ortamlarda sigara külü, sobalı ortamlarda sobadan sızan dumanın ve külün etkisi, toz ve daha birçok sebeple kirlenen koltukların yıkanması sağlık açısından önemlidir. Koltuk kullanılan ortamlarda koltuklardan kaynaklı bir sağlık sorunu oluşmaması için koltuk yıkama işlemi yapılması gereklidir. Toz biriken koltukların birçok bakteri ve mikrobu barındırdığı, bu mikrop ile bakterilerin birçok sağlık sorununa sebep olduğu gözlenmiştir. Ayrıca toz biriken koltuklar astım vb. gibi rahatsızlıkları bulunan kişileri rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlıkların en aza indirilmesi için koltuk yıkama işlemi yapılmalıdır.

Kedi, köpek gibi tüylü hayvanların bulunduğu ortamlarda kıl döküntüsü oluşması sıkça rastlanan bir durumdur. Bu hayvanların bulunduğu yerlerde tüy dökülmesinin yanı sıra hayvanların etkisiyle farklı kirler de oluşabilmektedir. Örneğin; kedi ve köpeklerin ayaklarına bulaşan pislikler bu hayvanların koltukların üzerine çıkmasıyla koltuklara bulaşabilmektedir. Bu durumlarda hem kir hem de hayvanların taşıyor olabileceği diğer mikroorganizmalar koltuklara bulaşmaktadır. Bu kirin ve mikroorganizmaların insan sağlığını etkilemesi için koltuk yıkama işlemi yapılması gerekmektedir.

Koltuklar insanların yaşam alanlarında büyük bir yer tuttuğundan temizliğinin düzenli olarak yapılması çok önemlidir. Düzenli koltuk temizliği yapılması sağlık açısından önemli olmasının yanı sıra estetik açıdan da önemlidir. Kirlenmiş olan koltuklar bulunduğu ortamı temiz olmayan görünümü ile hoş olmayan bir hale getirmektedir. Estetik açıdan ortamların iyi durumda olması açısından düzenli olarak koltuk yıkamaişlemi yapılması gereklidir. Düzenli olarak temizliği yapılan koltuklar hem daha temiz görünmekte hem de daha uzun süre kullanılabilmektedir. Düzenli temizlenen koltukların kumaşları daha uzun ömürlü olacağından koltuk yıkama işlemi maddi açıdan da önemlidir. Daha uzun süre kullanılabilen koltuklar yeni koltukların alınmasını geciktireceğinden maddi kazanım sağlamaktadır.

0


About the Author:

Yorum Bırakın